فقر آموختن – چقدر ما فقیریم (۲)

فقر جنبه های مختلفی دارد که به نظرم فقر آموختن یا یادگیری از مهمترین جنبه های آن است

قبل از این مطلب: فقر آموختن – چقدر ما فقیریم (۱)

 

فقر آموختن نهادینه شده در جان تک تک ما، نگاه مان به دنیا، جامعه و زندگی خودمان را بعضا به سوی بی هدفی می کشاند.

منظور از هدف، آرمان است.

این واژه همانگونه که مانند نامش یک ابهام و زیبایی در تلاش را نصیب آدم می کند، به همان نسبت هم مشوق و انگیزاننده برای حرکت جهت دار در زندگی می تواند باشد.

چقدر تعداد انسان هایی که آرمانی برای خود دارند و درک درستی از آن دارند، در این روزها کم است. نگاه مان را به اطراف که می چرخانیم بچه های دهه های جدید و بزرگترهای دهه ۵۰ و ۶۰ را می بینیم که اکثرشان در یک پوچی مبهم به زندگی ادامه می دهند. پوچی از آن جهت که آرمان را در زندگی شان نمی توان حس کرد و نه اینکه ما نمی توانیم ببینیم بلکه خودشان هم نمی توانند.

زندگی معنادار نیاز به یک آرمان دارد. آموزشی که ما همیشه از آن بی نصیب مانده ایم و فقر در آرمان شخصی داشتن را در جامعه ما بالا برده است.

چرا یادمان نداده اند و از همه مهم تر چرا خودمان نیاموختیم که آرمان داشتن و انتخاب آن نهایت هنرمندی انسان است و زندگی کردن و گام برداشتن در مسیر آن آرمان نهایت هوشمندی انسان.

به شخصه چه بسیار لمس کرده ام که آدم های بدون آرمان، چه زندگی سختی را پشت سر می گذارند، حتی اگر از نظر مالی بی نیاز باشند. آرمان به انسان معنا می دهد و این معنا به زندگی او جهت می دهد و هر آنچه در زندگی او اتفاق بیفتد و در مسیر دستیابی به آرمان او قرار بگیرد برایش بی معنا می شود.

اگر جامعه ای یا مدینه فاضله ای از این سبک آدم ها شکل بگیرد کمبود و خشکسالی در هیچ موضوعی در آن جامعه احساس نخواهد شد، زیرا هر کس یک آرمان دارد، آرمانی که به مانند خود او منحصر به فرد است و یک هدف بزرگ برای دستیابی به آن آرمان دارد و این هدف بزرگ به اهداف کوچکتری تقسیم می شود و مسیری را شکل می دهد که آن مسیر هم به نوعی مخصوص به خود اوست. پس در محیطی که آدم ها مسیر های عمدتا مختص به خود و اهداف و آرمان های خاص خودشان را دارند، هر کس به اندازه خود از آنچه نیاز دارد برمی دارد و به دنبال سهم خواهی از هرچیزی نیست.

نگاهی اجمالی به مشکلات اقتصادی و اجتماعی امروزمان نشان می دهد که همه می خواهند همه چیز داشته باشند در حالی که ممکن است نه تنها الان بلکه هیچ گاه به آن نیازی نداشته باشند.

بسیار این موضوع را در این روزگار بیان کرده ام که بیش از آنکه تصمیمات دولت و اشتباهات مجریان و قانون گذاران در قیمت دلار تاثیرگذار باشد، رفتار نابخردانه خودمان باعث دامن زدن به التهابات شده است.

مردمانی امروز به دنبال خریدن و ذخیره کردن دلار و طلا و اجناس هستند که هیچ نیازی به آن ندارند بلکه فقط می خواهند از همه چیز داشته باشند حتی در صورت بی نیازی از آن.

این فقر فرهنگی از فقر آموزشی ما در سبک زندگی نشات می گیرد زیرا ما از پدران و مادران مان یاد گرفتیم انبار کنیم شاید یک روزی به کارمان بیاید اما کسی که در زندگی آرمان و هدف دارد از همین لحظه می داند چه چیزی به کارش می آید و چه چیزی نه. او حتی می داند که اگر چیزی را امروز نیاز ندارد و در آینده ای مشخص به آن نیاز خواهد داشت، چه کاری بکند که همان موقع آن را بدست بیاورد و استفاده کند نه اینکه انبار کند تا آن موقع.

هر کسی در زندگی رسالتی دارد و رسالت او می تواند آرمان او باشد، پس یاد بگیریم و از همه مهم تر بخواهیم یاد بگیریم که آرمان خودمان را مشخص کنیم.

مشخص کردن آرمان در یک بازه زمانی کوتاه اتفاق نمی افتد بلکه آنقدر باید به آن فکر کرد و برای آن وقت گذاشت تا جایی احساس کنیم واقعا آن را یافته ایم و هرچه بیشتر برای آن زمان می گذاریم بیش از آنچه به عنوان آرمان یافته ایم نصیب مان نخواهد شد.

آرمان آن چیزی است که دستیابی به آن یک عمر زمان می برد. آن چیزی است که بعد از مرگ ما همچنان جاری و زنده خواهد ماند. اگر در مسیر دستیابی به آن از دنیا رفتیم قابلیت آن را دارد که فردی دیگر مسیر ما را ادامه دهد. پس هر آرزویی را با آرمان اشتباه نگیریم.

آرمان مان که مشخص شد نوبت به تعیین یک هدف بزرگ است که به ما در رسیدن به آرمان بیشترین کمک را خواهد کرد و آن گاه آن هدف بزرگ را به اهداف کوچک تر مرتبط تبدیل کرده و مسیر دستیابی به آن ها را برای خودمان  ترسیم می کنیم.

اینگونه یاد می گیریم که بی معنا و بی جهت زندگی نکنیم، این یادگیری در زندگی کمک مان خواهد کرد تا به دیگران و از همه مهم تر به فرزندان مان بیاموزیم که آرمان گونه زندگی کنند.

در فقر به دنیا آمدن گناه و اشتباه نیست، بلکه در فقر ماندن اشتباهی بزرگ است و اهمیت آن زمانی بیشتر است آن فقر، فقر آموختن باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس